др.Тања Лаловић-Тоскић: Корона вирус, мере дезинфекције и заштите
О актуеној ситуацији, о корана вирусу и превентивним мерама говори др Татјана Лаловић – Тоскић, специјалиста интерне медицине:
– Последње три недеље, део смо пандемије корона вирусом, чије карактеристике још увек нису јасне највећем делу становништва, тако да ћемо покушати да то мало објаснимо.
Kорона вирус има време инкубације од 3 до 7 дана, највише до 14. Зато је до пре неколико дана и било прописано 14 дана карантина за могуће заражене (јер у том периоду се покажу симптоми код оних који оболе). Aко дозволимо да до заражавања дође природним путем, у кратком периоду доћи ће до инфицирања 2/3 становништва (али неће сви и оболети). Циљ здравствене службе, епидемиолога и других стручних лица је да успоре заражавање. Oвај вирус је вирулентнији од уобичајеног вируса грипа (значи, мањи број клица може да изазове болест) и веома трансмисиван (лако се преноси са особе на особу). Ризичне групе које су пријемчиве за корону су старији од 65 година, млађи од две године, хронични срчани, плућни, бубрежни болесници, онколошки, оболели од системских и других болести.
Циљ предузетих мера изолације је да успоримо преношење клица тј. заражавање. Рачунамо, на основу искуства Кине и Италије, да у контакту са узрочником, око 70% становништва буде заражено. Примењено на нашу земљу (око седам милиона), то би изнело 4,9 милиона. Највећи део (преко 80%) су благи и средње тешки облици, са мало сиптома (сув кашаљ, малаксалост, понекад благо повишена температура, до 37,5 cтепени).
Одређени проценат (око 15%) затражи помоћ лекара због израженијих тегоба (клиничким прегледом и рендгенски може се установити почетни стадијум упале плућа). Мали број оболелих (5%) постају „критични“, што би значило неопходност смештаја у јединицу интензивне неге и евентуалну примену респиратора (уређај за помоћ при дисању, са или без интубације). Посматрајући бројеве овај, иако мали проценат, на укупан број оболелих, био би доста висок, око 200-250 хиљада. Толико тешких пацијената „затрпало“ би здравствене капацитете и дошло би до опасности да систем не функционише ни за лечење других болести. Да бисмо то разумели, приказаћемо на примеру Италије, која је, захваљујући великој посећености фудбалске утакмице у Бергаму (У Ломбардији је, иначе, највећа густина насељености) крајем фебруара, имала одједном „расејавање“ на великом броју људи.
Претпоставља се да је са стадиона изашло 40 000 заражених. То је довело до краха здравственог система и до високе смртности од Цовида (COVID 19- Corona virus disease, у преводу болест Корона вируса).
Шта значи „спљоштити епидемиолошку криву“ (плаве боје на дијаграму)? То је покушај да разним мерама, највише самоизолацијом, успоримо заражавање становништва, односно да број заражених у једници времена буде што мањи и да на тај начин потреба за здравственим услугама буде у границама могућности. Неке од мера су и прање руку (течним сапуном и топлом водом, 20 секунди) и ношење маски. Најчешће виђамо обичне хируршке маске, које служе против расипања клица оног који је носи, а не као заштита од продирања споља, јер кроз њу пролази вирус корона, који је мањи од промера пора маске (пора је 2 микрона, а вирус 0,12 микрона). Таква маска је при уобичајеном кретању довољна, уколико имате у виду да на тај начин штитите друге од вас, ако је сви носе, бићемо сви и заштићени.
Ових дана се трудимо да смањимо стопу заражавања коронавирусом и осим већ поменутих мера, потребно је да применимо и хигијенско-епидемиолошке мере, тј. да употребљавамо дезинфицијенсе више него раније. У ту сврху нећемо употребити сирће, ракију, чак ни Асепсол (јер су слабије ефикасни).
НЕ– сирће, ракија, Асепсол, али ДА- 70% алкохол, 0,6% хидроген пероксид (H2О2), хлорни препарати (Доместос, Варикина). У апотекама најчешће налазимо 96% Етил Алкохол (у последње време у продаји је и већ разблажен 70%). У кућним условима: 73 ml концентрованог 96% алкохола одмерите у стаклену или пластичну флашу (најбоље медицинским шприцем), допуните до 100 ml прокуваном и (обавезно) прохлађеном водом ( одмеравање је лако помоћу медицинског шрица од 20 ccm ( кубика ) или на један литар 96% акохола додамо 370 ml прокуване охлађене воде. Добијате 70% алкохол који може послужити за дезинфекцију површина, брисање руку, прављење „домаћих“ марамица за дезинфекцију (папирне марамице или кухињске убрусе спакујете у кутију и натопите алкохолом).
Жељену концентрацију хидрогена (0,6%), добијате кад једну флашицу 3% хидрогена од 100 ml, који се може купити у апотеци, допуните прокуваном и прохлађеном водом до 500 ml. Исто као и алкохол се може користити за дезинфекцију руку и површина.
Хлорни препарати-Доместос или Варикина, само за брисање површина, не за прскање спрејом (иритира дисајне путеве). За кућну употребу довољно је 100 ml на пет литара воде. Ако су у питању степеништа у зградама, потребна је упола јача доза (или више, ако је у питању прометно место или здравствена установа). То би значило, зависно од степена запрљаности 150-200 ml Варикине на 5 l, или 150-200 ml Доместоса. Испред улаза у станове (куће), пожељно је на отирач ставити пешкир натопљен раствором неког хлорног препарата-истиче докторка.
Уз поруку останимо код куће, др Татјана ће у наредном периоду представити и вежбе за побољшање опшег здравственог стања које се могу изводити у кућним условима.
Извор: Ресавски Поштоноша
30.03.2020
Фото: И. Вићентијевић
припремио С.Марјановић
30.03.2020
Имунитет и корона вирус, из ординације др. Тање Лаловић-Тоскић
Bravo i hvala dr. Tanja. Najbolja doktorka u Svilajnac.