Умивање општине народним парама?
Последњих неколико година реновирају се градски базени, спортска хала и терен код Основне школе „Јован Јовановић – Змај“. То би све било лепо да се уради, а не сваке године отварају нови послови. Кренимо редом. Градски базени се уређују унутра, около, а највише ресторани, сада и помоћни објекти који су већ неколико пута санирани. Чим се заврши један посао креће се са другим. Поново се руши ограда, довози песак, бетонира и фарба. Сезона купања све краће траје јер радови онемогућавају отварање на време. И сада пред летњу сезону поново се ради око базена.
Хала је реновирана средствима Владе Србије и како рече један челник општине, од претходне остали су само зидови. Боље да је остао кров, јер ова „нова“ опет прокишњава. И ту су уложена огромна средства. После отварања, накнадно су рађени зидови према базенима, изолација и фарбање у нијансама базена.
Шлаг на познату торту је поново уређење паркинга испред зграде хале. Само пре неколико година на том паркингу рађени су прилазни путеви, плоче, а постављене су и наплатне рампе за паркинг, као у великим метрополама. Све је то трајало кратко јер су рампе подигнуте, а инкасанти отпуштени са посла. Набављени су и бицикли за изнајмљивање иако немамо уређену бициклистичку стазу. Нова улагања и раскопавања раде се ових дана. Комплетно се ради све ново. Мења се и тампон шљунак као да се ради аутопут. Радове изводе добро позната предузећа. Спортски терен код основне школе покривен је балоном после првог снега. Није издржао пуну сезону, а већ је скинут. Остало је бетонско постоље које је оштетило тартан стазу, па се очекује да ће и она бити замењена.
У то велико градилиште мора се укомпоновати и Природњачки центар који на почетку године два месеца није радио због нове поставке Африка. Тада је радио паркинг код хале, а посета није било. Сада када има посета и на сав глас се промовише наша Африка паркинг не ради. Ситничари, који су видели поставку не могу да верују да је њено уређење коштало 15 милиона динара. Круне се постоља, опада длака са животиња, а посетиоца све мање. Уз редовних 44 милиона које општина улаже у овај објекат, ових 15 је прелило чашу. Чему све то, а производи губитке од отварања? Грубо рачунато Природњачки центар кошта општину око 300 милона динара.
На крају, све се уређује због будућности. Наша будућност су деца. Међутим и у конфорној хали, балону, теренима и другим спортским објектима родитељи плаћају све. Тренере, опрему, путовања на такмичења, котизације, а за дечију олимпијаду чак и мајце по папреној цени, а репрезентовали су општину, школу, будућност.
Од неколико десетина милиона издвојених за спорт нема новаца за генерације које долазе. Џаба кречење ако хале, базени и терени буду празни. Грађани све чешће кажу да се улаже тамо где има вајде, у изградњу, реконструкције и параде. Родитељи су изманипулисани новим асфалтима и прозорима, али без подршке за развој масовног базичног спорта, без кога нема здраве будућности.
Читаоци пишу
Д.М.
Објављено 05.06.2019
припремио С.Марјановић
фото: С.Марјановић